bebekresimleri_10 bebekresimleri_72

Rüya Yorumlari
Günlük Burç Yorumlari

Bebekler ve Uyku

Bebekler ve Uyku

Uyku gereksinimi yas büyüdükçe azalmaktadir. Yeni dogan bir bebegin uyku gereksinimi yaklasik 16,5 saatken 3 aylik oldugunda 15 saat, 9 aylik oldugunda 14 saat, 18 aylik oldugunda 13,5 saat , 3 yasina geldiginde 12 saate inmektedir. Ayrica bebeklerin 3 yasina gelene kadar gece uyku ihtiyaçlari oldugu gibi gündüz uykusuna gereksinimleri de vardir. Yine yas büyüdükçe gece uykusu artarken gündüz uykulari azalmaktadir. 9 ayin altindaki bebeklerin uyku ritmlerinin beyin dalgalarinin ölçülmesi yöntemiyle incelendiginde uykularinin çok derin olmadigi 50-60 dakikada bir uykularinin hafifledigi ve kisa süreli uyanabildikleri saptanmistir. Yukaridaki grafikten bebeginizin yasina göre ortalama uyku ihtiyacini hesaplayabilirsiniz. Örnegin saglikli normal bir bebek, 1 haftalikken toplam olarak 16,5 saat uyur. Toplam uyku gereksiniminin 8,5 saati gece uykusu iken geri kalan 8 saati de günde 4 kez olmak üzere gündüz uykusudur.


Bebeginizin uyku düzeni

Yeni bebek sahibi olanlarin en çok huzursuzluk duyduklari konulardan biri hem bebeklerinin hem de kendilerinin uyku düzenidir. Özellikle gece uykusunun azalmasi ve bölünmesi anne ve babayi kisa sürede tüketir.

Bebeginiz dogdugunda günde yaklasik 16 saat civarinda uyur ancak bu süre zamanla azalir ve kisa periyodlar halinde bölünür. Ilk haftalarda gaz sancisi ve mide asidinin agzina gelmesi nedeniyle bebek huzursuz olup uyumayabilir. Hastaliklar, gereksiz fazla besleme ve fazla panik ve huzursuzluk da bebegin uykusunu bozar. Ilk aylarda bebeginizin uykusu daha hafif olacagi için daha sik uyanir ve daha sonra tekrar uykuya dalmakta güçlük çeker.

Bebeginiz iyi uyku aliskanliklarini 6 hafta gibi erken bir dönemde gelistirebilir. Düzgün ve düzenli bir uyku aliskanligi olusturabilmek için 'anahtar' bebegi her gün ayni saatte henüz uyanikken yataga koymak, ayni saatte altini degistirmek ve bir gece uykusu rutini gelistirmektir. Bebeginiz için ideal uyku ortami hafif los isik (hemen hemen karanlik), sessiz ve rahat edebilecegi isida bir odadir ve gece uykusuna hazirlik yaparken her hareketinizin huzurlu ve sakin olmasina önem vermelisiniz. Sakin hareket ederken gece uykusu rutinini çok uzun sürdürmemeli ve 5-10 dakika gibi bir sürede tamamlamalisiniz. Gece ve gündüzü ayirt etmesini saglayip gündüz çok uzun saatler uyumasini önleyerek, sakin ve huzurlu gece beslemesi ve ilik bir banyo yaptirarak rahatlatabilirsiniz. Sakin ve huzurlu bir ortam yaratip gece uykularinin huzur ve mutluluk verici oldugunu ve korkmamasi gerektigini hissettirebilirsiniz ve sonunda uzun uykularini geceye kaydirabilirsiniz. Bebeginizin uykuya dalarken sallanmak, sizi uyurken yaninda istemesi, beslenme istemesi gibi negatif aliskanliklarini pozitif olanlarla (kendi kendine uyumasini, uyandiginda kendini huzurlu hissetmesini saglamak gibi) degistirmeniz gereklidir.

Bebeginiz uykuya kendi kendine dalarsa gece sizi çagirdiginda onunla ilgilenmeniz ve altini degistirmenizin sakincasi yoktur. Gece uyandigi zaman bebegi çiglik çigliga aglatmayin ama daha ilk sesini duyusunuzda da atlamayin, yanina gittiginizde öncelikle bebeginizin gerçekten huzursuz olup olmadigini anlamaya çalisin ve bir huzursuzlugu olmadigindan emin olunca onu kucaginiza almadan ya da sirtina pat pat vurmadan, sakin ve yumusak ses tonuyla onunla konusarak rahatlamasini saglayip yeniden kendi kendine uykuya dalmasini saglayin.

Bazi doktorlar bebegi yatagina uyumadan önce koymak ve kendi kendine uyumasini saglamak gerektigini savunurken bir kismi ise bebegin anne veya babanin kucaginda veya hafifçe sallanirken ve kendini huzurlu hissederken uyutulmasini, bir diger grupta ailece ayni yatagin bile paylasilmasinin sakincasi olmadigini savunur. Hangi yöntemi benimserseniz benimseyin uyku zamani bebek için sicak, huzurlu ve konforlu bir süreç olmalidir.
Unutulmamasi gereken bir konu da henüz bebek tam olarak uyanikken onu yatagina koyup uyumasi için zorlamaktir ki bu onun uyanik kalacagi sürenin daha da artmasina neden olacaktir.


Bebeginizin uyku düzenini anlamak Bebekler çok uyur ancak genellikle sizin istediginiz zaman degil. Pek çok yeni dogan günde 16-18 saat uyur ve bebek büyüdükçe uykusu düzene girer. Onun uyku paternini anlayarak belli bir düzen olusturabilirsiniz. Bebeklerin uykusu özellikle ilk aylarda yetiskinlerden farkli olarak çok kisadir ve sik sik uyanirlar. Yetiskinler genelde 6 saat derin uyku, 2 saat hafif uyku ve gece boyunca bir kez uykunun kesilmesi seklinde bir düzene sahiptir. Hafif uykuda iken anlik olarak uyanabiliriz ancak bebeklerden farkli olarak bizler yeniden nasil uykuya dalinabilecegini biliriz. Bebekler yetiskinlerden iki kat daha fazla hafif uyku siklusuna sahiptir, yani derin uykudan daha çok hafif uyku uyurlar ve tüm uyku süreleri de daha kisadir. Bebekler derin uykudan hafif uykuya geçtiklerinde uyanirlar.

Bebekler ilk aylarda 9-10 saati gece olmak üzere günde 14-16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. 6 aylik olduklarinda ise uyku sürelerini kesintisiz 6-8 saate uzatabilirler. 4-6 ay civarinda yapilan uyku EEG'sinde eriskin paterni gösterdikleri görülür. Uyku sikluslari eriskinlerde 90 dakika iken bebeklerde kisa ve 50-60 dakika civarindadir.  Ilk aylarda bebekler yeniden uykuya dalabilmek için yardima ihtiyaç duyarlar. Ebeveynler bebegi alir hafifçe sallar, rahatlatir, yeniden uykuya dalmasini saglar ve yatagina yatirir ve bebek uyanir. Neden? Çünkü siz onu yatagina yatirdiginizda bebek hala hafif uyku siklusundadir. Bu durumda bebek uyuduktan sonra bir süre bekleyip onun derin uykuya geçtiginden emin olduktan sonra yataga yatirilmalidir. Bunu nasil anlariz? Bebegin kol ve bacaklari iyice gevsemis ve kendini birakmissa-bebegin kol veya bacagini hafifçe kaldirip biraktigimizda kontrolsüz bir sekilde düsüyorsa- derin uykuya geçmistir. 


Yeni dogan bebekler ne kadar uyur? Yeni dogan bebekler , 2-3 saatlik bölümler halinde , toplam olarak 16-18 saat uyur . Daha sonra beslenmek veya çevreyle ilgilenmek için uyanirlar. Gece ve gündüz ritmi henüz yoktur. Yani ilk haftalarda uyanmadan bir gece geçirmeyi beklememek gerekir. Gece bebeginizi ya beslemek ya da altini degistirmek için kalkmaniz gerekecektir. Bebek büyüdükçe uykusu düzene girmeye baslar. Bazi bebekler 6 haftalikken bütün gece uyanmadan uyumaya baslarken diger bir kismi ise bu düzene ancak 5-6. aylarda ulasirlar. Bazi bebekler daha fazla uykuya ihtiyaç duyarken bazilari az uykuyla yetinirler.

 

Gece uykulari Ilk 6 ayda bebeginiz geceleri pek çok kez uyanacaktir. Bir yasinda ise gecede en az 1 kez uyanacaktir. Bebeginizin gece uyanmalari her zaman sizinde kalkmaniz anlamina gelmez, hatta eger bebegin karninin tok, altinin temiz oldugundan ve üsümediginden eminseniz kalkmamalisiniz. Gece uyanmalari bebeginiz gece beslenmeleri azaldikça ve uzun uykuya geçtikçe azalacaktir.

  
• Geceleri bebeginizi beslemeniz ya da altini degistirmeniz gerekirse sert hareketler ve gürültü yaparak bebegi çok fazla uyarmayin. Uykusunu ne kadar az dagitirsaniz tekrar o kadar kolay uykuya dalar.
• Bebeginizin gündüz uykularini azaltin.
• Bebeginizin hafif uykusunun geldigini gördügünüzde onu yataga götürün. Bebeginizin nasil gevseyip uykuya dalabilecegini ögrenmesi gereklidir. Eger uykusu geldiginde onu sallar veya kucaginizda uyutmaya alistirirsaniz, gece uyaninca da uyuyabilmek için ayni aktivitelere gereksinim duyar. Gece uyaninca nasil yeniden uyuyabilecegini anlamasi için pratik yapmaya ihtiyaci vardir. Bu da ancak gece uykusuna kendi kendine dalmasini ögretmekle baslar.
• Bebeginizi yataga agzinda emzik ile yatirmayin. Eger bebek emzigi kendini sakinlestirmek için bir araç gibi görürse bu bir aliskanlik haline gelir. Emzik bebeklerin emme reflleksini tatmin etmek içindir, uykuya dalmasi için degil. Eger bebeginiz uykuya agzinda emzik ile dalarsa uyuduktan sonra yavasça emzigi agzindan çikartin ve yataga emziksiz olarak koyun.
• 4-6. aylarda baslamak üzere bebeginiz uyandiginda onu kontrol etmek için yanina birkaç dakika gecikmeli gitmeye baslayabilirsiniz. Muhtemelen kendi kendine sakinlesip tekrar uykuya dalacaktir. Eger aglamaya devam ederse sessizce yanina gidip kontrol edin. Isigi yakmayin, kucaginiza almayin, sallamayin veya onunla oynamayin. Hala aglamaya devam eder ve sesi biraz daha artarsa neyin onu rahatsiz ettigini anlamaya çalisin; karni mi acikti, alti mi islak, baska bir problem mi var? Sorun çözüldügünde rahatlayip yeniden uykuya dalacaktir. 

         

Bebeklerin uyku düzeni nasil degisir? 0 - 3 ay arasi
Bebekler üç aylikken gece 9 saat, ve gündüz üçe bölünmüs olarak 6 saat yani toplam 15 saat uyurlar. 6 aylikken gecede kabaca 2'ser saatlik 2 kez hafif uyku ve kalan sürede derin gece uykusu uyur ve 9 aylik oldugunda ise hafif uykularin süresi 30 dakikaya iner ve toplam uyku süresi 14 saat olur. Bebeginiz bir yasina girdiginde günlük uykusu yaklasik 13-14 saat ve bunun 11 saati gece uykusu haline gelecektir.

• Bebeginizin uykusunun geldigini nasil anlarsiniz?
Bebekler 6-8 haftalik olana kadar bir kerede iki saatten fazla uyanik kalamazlar. Eger uykusu geldiginde onu yatagina yatirmakta gecikirseniz çok yorulacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktir. Bu yüzden bebeginizin uykulu oldugunu anlamalisiniz. Gözlerini ovusturma, kulagini çekme, gözlerinin altinda karanlik halkalar olusmasi gibi belirtiler bebeginizin uykusunun geldigini gösteren habercilerdir. Kisa bir süre sonra zaten altinci hissinizle bebeginizin uyku düzenini ve ne zaman uykusu geldigini içgüdüsel olarak anlayabileceksiniz.

• Gece ve gündüzü ayirt etme
Bazi bebekler gece kusudur. Ilk günlerde pek birsey yapamazsiniz ancak bebeginiz iki haftalik oldugunda ona gece ve gündüzü ayirt etmeyi ögretebilirsiniz. Gündüz uyanik oldugunda onunla mümkün oldugu kadar çok oynayip onu oyalayin, evi ve odasini aydinlik hale getirin ve günlük olagan sesleri (örnegin telefon , TV veya radyonun sesi  gibi) azaltmaya çalismayin ve besledikten sonra uyumaya baslarsa uyandirin.
Geceleri ise onu beslemek için yanina gittiginizde oyun yapmayin. Odanin isiklarini ve sesleri azaltin ve onunla konusmak için fazla zaman harcamayin.

Bebeginize kendi kendine uyuma firsati verin
Bebeginiz 6-8 haftalik oldugunda kendi kendine uyumaya baslayabilir. Uykusu geldiginde ancak henüz tam uyumamisken yatagina yatirin. 

3-6 ay arasi 3-4 aylik bebekler günde yaklasik 15 saat uyur; 10 saat gece ve kalani parçalar halinde gündüz uyurlar. Hala geceleri bir ya da iki kez bebeginizi beslemek için uyanabilirsiniz ancak 6 ayliktan itibaren bebeginiz bütün gece boyunca uyumaya baslayabilir.
Bebekler için uygun uyku saati aksam 7 - 8:30 arasidir. Daha geç saatte bebeginiz çok yorulmus olacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktir. Bu yorgunluk fazlasi size çok farkli gözükebilir, bebeginiz duvarlara tirmanacak kadar uyanik ve canli olabilir ama bu kesinlikle uyku vaktinin geçirilmis oldugunun isaretleridir.

Sabahlari bebeginizi en az 10-12 saat uyuduguna eminseniz ayni saatte uyandirin. Bu belli bir düzen olusturmaniza yardimci olacaktir.

 

6-9 ay arasi Bu aylarda bebekler günde 14 saat uyumak ister ve bir kerede 7 saat gibi uzun bir süreyle uyuma yetenegini kazanmistir. Eger daha uzun uyuyorsa bu kendi kendine uyuyabilme yetenegini kazandigi anlamina gelir. Gündüz biri sabah biri aksamüstü olmak üzere 1.5-2 saatlik kisa uykulari olabilir. Bebeginiz günde üç kez kisa uykular uyuyorsa telaslanmayin. Unutmayin gündüz ve gece uykulari için belli saatler uygulanmasi bebeginizin uyku düzeninin oturtulmasina yardimci olur.

Bu aylarda da bebeginizin uyku düzenini oturtmak için öncelikle bir gece uykusu rutini olusturmak gereklidir. Ilik bir banyo, sessizi sakin bir oyun, hikaye okumak, ninni mirildanmak gibi. Ancak bütün bunlari her gece ayni sirayla yapmaya özen gösteriniz. Bebeginiz ayni sirayi takip etmekten hoslanacaktir.

Bebeginizin günlük aktiviteleri ve uykusu için belli bir düzen oturtmaya çalisin. Bu demek degilki dakikasi dakikasina saatlere uyacaksiniz ancak genel olarak günün hemen hemen hep ayni saatlerinde yemek, oyun, uyku düzeni saglayin. Bu saatleri benimsediginde o saatteki aktiviteye daha kolay adapte olacaktir.

• Potansiyel tehlikeler
Bebeginizin hiç uyku problemi yokken  birden geceleri uyanmaya veya uykuya dalmada güçlük çekmeye baslayabilir. Bu gelisme aslinda bebeginizin zihinsel ve motor gelisiminin bir parçasi olan ebeveynlerden ayri kalmaya karsi gelisen huzursuzluk nedeniyledir.
Bu aylardaki bebeginiz yuvarlanmaya, kendini çekerek ayaga kalkmaya ve yerde sürünmeye baslamistir ve yeni yeteneklerini sürekli uygulamak, denemek isteyecektir. Hatta uyuduktan sonra bile uyanip yeniden pratik yapmak isteyecektir. Çok yogun olarak bu aktivitelerle ugrastigi zaman ve örnegin yataginda ayaga kalkip uzun bir süre oturamadigi zaman, uykuya tekrar dalamayacak ve aglayacaktir. Ayaga kalktiktan sonra yeniden oturamazsa ona nasil oturabilecegini ögretmeniz gerekir. Bu her zaman yataginda ayaga kalktiginda olmayabilir, hemen her yerde ve durumda ona nasil yeniden oturabilecegini ve yatabilecegini ögretmeniz gereklidir ki gece uyanip kalktiginda yeniden kendi kendine yatmayi ve uyumayi ögrenebilsin. Ona oyun oynar gibi ayaga kalkmayi ve tekrar oturmayi pek çok kez tekrarlayarak ögretebilirsiniz.

Eger bebeginiz normalde aksam saat 8:30'dan sonra yatiyor ve gece birden uyaniyorsa bebeginizi her zamankinden yarim saat önce uykuya yatirmaniz onun gece boyu uyumasini saglayabilir. Bu yöntem gerçekten ise yarayabilir. Deneyin. 


9-12 ay arasi Bu aylarda bebeginiz geceleri 10-12 saat ve gündüz iki kez 1.5-2 saat uyur. Bebeginizin yeterince uyuyup uykusunu aldigindan emin olmalisiniz çünkü uyku bebeginizin gelisimi için çok önemlidir. Sabit uyku düzenine ve bebeginizi hemen hemen hep ayni saatlerde uyutmaya özen gösterin. Eger bu düzeni kaydirirsaniz gece uykuya dalmasi güçlesip daha sik uyanabilir. Daha önceki aylar için de söyledigimiz gibi banyo yaptirmak, masal okumak, sessiz bir oyun oynamak gibi. Her gece ayni rutini ayni sirayla yaptiginizdan emin olun. Bebekler düzenden hoslanir ve sirda ne oldugunu bilmek onlari mutlu eder. Eger banyo yapmaktan hiç hoslanmiyorsa bu aktiviteyi basa koyup ilk önce onu tamamlayabilirsiniz. Masal sevmiyorsa ona sarki mirildanabilirsiniz.

Bebeginizin gece uykusu düzeni gibi gündüz aktivitelerini de düzene sokarsaniz bebeginiz gece rutinini daha kolay kabullenir. Eger hep ayni saatlerde yer, oynar, uyur ve ayni anda yataga giderse daha rahat uyur. Bebeginize pek çok yetenegi kazanmasinda yardimci oldugunuz gibi uykuya kendi kendine dalmasi konusunda da yardimci olabilirsiniz.

Bu aylardaki muhtemel problemler bebeginizin yeni ögrenmeye basladigi ve çok zevk aldigi oturmak, yuvarlanmak, yerde sürünmek  ve hatta birkaç adim atmak gibi aktivitelerden uzak kalmak istememesi olacaktir. Bu basarilar onu çok heyecanlandiracak ve uyumak istememesine, uyusa bile uyanip yeniden pratik yapmak istemesine neden olacaktir. Kendini sakinlestirip uykuya dalamazssa aglamaya baslayacaktir. Bebeginizi gece uyanip bu heyecanla buldugunuzda beslemenizin yardimi olmayacak hatta durumu daha da zorlastiracaktir.

Gelisiminin dogal bir parçasi olan sizden ayri kalma korkusu da-sizi özlemesi, geri dönüp dönmeyeceginiz konusunda huzursuz olmasi gibi- siz odasina gidip sakin bir sekilde onunla konustugunuzda geçecek ve rahatlayip uykuya dalacaktir.
6.aydan sonra bebeginiz hala sizin yaninizda uyuyorsa artik onu kendi odasina tasima vakti gelmis demektir; geceleri uyanmasinin sebeplerinden biri de sizin odadaki varliginizi hissetmesi ya da sesinizi duymasi olabilir. Gece uyuyamamasinin diger bir sebebi odasinin asiri karanlik olmasi olabilir. Kimi bebekler uyumadan önce tanidik bir çevrede olduklarini görüp rahatlamak ihtiyaci duyabilirler; bu sebeple uygun bir gece lambasi kullanmaniz faydali olabilir.

 

12-18 ay arasi Sizi kutlariz. Bebeginiz artik bebeklikten çikip bir çocuk oldu ancak hala küçüklügündeki kadar uykuya ihtiyaci var. Iki yasina kadar 11 saati gece olmak üzere günde 13-14 saat uyumasi gerekli.Hala gündüz iki kisa uykuya ihtiyaç duyar ancak 18 aylik oldugunda günde bir kez aksamüstü 1.5-3 saat arasi uyku yeterli olacaktir. Bu düzeni ise 4-5 yasina kadar devam etmelidir. Iki gündüz uykusundan bir gündüz uykusuna geçisi zor olabilir. Uzmanlar bunun için geçis döneminde bir süre bebeginizin gece ne kadar uyuduguna dikkat ederek bir veya iki gündüz uykusu ayarlamanizi ve gündüz bir kez uyudugunda gece uykuya erken yatirmanizi tavsiye ediyorlar.

• Bu aylarda saglikli uyku aliskanliklari edinmesini nasil saglayabiliriz?
Hayatinin bu ilk yillarinda çocugunuzun uykularinin sürekli bir düzene oturmasini beklemeyin. Bir kaç gün hatta ay boyunca geceleri düzenli uyuyup, sonra tekrar ilk dogdugu günlerdeki gibi geceleri siklikla uyanmaya baslayabilir.
Bebeginiz daha küçükken yaptiklariniz disinda pek yeni birsey yoktur. Su andaki en iyi kozunuz bebeginiz yaklasik alti aylikken basladiginiz stratejileri sürdürmektir;
Gece uykusu rutini; banyo yaptirmak, masal okumak, ninni mirildanmak gibi, bebeginizi sakinlestirip uyumasina yardimci olacaktir. Unutmayin bütün bu aktiviteleri hep ayni sirayla ve oldukça sakin ve huzurlu hareketlerle uygulayip  bebege gece uykusunun huzur ve mutluluk verici oldugunu hissettirmek gerekir. Unutmayin bebekler ve çocuklar düzeni sever, aktivitelerin hep ayni sirayla yapilmasi ve arkadan ne gelecegini bilmeleri onlari heyecanlandirir ve mutlu eder. Eger bebeginizin hala harcamasi gereken fazla enerjisi varsa onu çok zorlamadan biraz daha oyun oynatip veya masal anlatip tekrar yatagina götürebilirsiniz.

Günlük aktivitelerde de hep ayni sirayi ve saatleri uygulamaya özen gösterin, bu düzeni benimsediginde uyku vaktini daha kolay kabullenecektir.
Bebeginizin uykuya her gece kendisinin dalmasina özen gösterin. Uyuyabilmesi için sallanma, ilgi ve ninni söylenmesi gibi aktivitelere ihtiyaç duymamasi gerekmektedir. Eger uyuyabilmesi için özel bir aktiviteye ihtiyaç duyuyorsa gece her uyanisinda ayni aktiviteyi saglamadan tekrar uykuya dalamayacaktir.

Bu yastaki bebeginiz geceleri uykuya dalma güçlügü veya gece sik uykudan uyanma gibi sorunlar yasayabilir. Bu yastaki problem muhtemelen artik ayaga kalkip yürüyebiliyor olmasindan kaynaklanmaktadir. Daha önceki aylarda yeni ögrendigi aktivitelere ve basarilarina karsi duydugu heyecan gibi bir heyecanla uyumak istemeyebilir. Uyumak istemezse uzmanlar bebeginizi birkaç dakika süreyle yataginda birakmanizi ve sakinlesmesini beklemenizi öneriyor.

• Bebegin kendi kendine uyumasi amaci ile aglamasina göz yummak dogru mudur?
Bebege yalniz uyumayi ögretirken duygularini gözardi etmemeniz gerekir. Bebekler tek baslarina uyumayi ögrenmeleri için aglamaya terk edildiklerinde ailelerinin onlari rahatlatmak için ilgilenecek kadar sevmedikleri hissine kapilirlar. Aglamayi kestiklerinde sebep yardimin geleceginden ümidi kesmis olmalaridir. Burada sorulmasi gereken soru "bebegi en az ilgilenerek nasil uyuturum?" degil, "bebegimin huzurlu, kendine güvenli ve sevildigini ve önemsendigini hissettirerek nasil kendi kendine uyumasini saglayabilirim?" olmalidir.

Bebegi uykusunun geldigini gördügünüzde yatagina koyun ve ona sarki mirildanin, sirtini oksayin ve huzurlu olmasini sagladiktan sonra odadan ayrilin. Eger aglarsa yeniden odaya dönüp onu rahatlatip tekrar çikabilirsiniz.

Ilk yil içinde pek çok kereler bebeginizin odasina dönüp onu sakinlestirmeniz, beslemeniz gerekebilir. Bebeginiz onun ihtiyaçlarina cevap verdiginizi ve size güvenebilecegini ögrenip huzur içinde uykuya dalabilir. Bebeginiz ne kadar sizin onun ihtiyaçlariniza cevap verecegine inanirsa o kadar az aglayacak ve huzurlu bir sekilde uyuyacaktir. Her ne kadar bebeginize ihtiyaci oldugunda yardim etmek onu aglamaya birakmaktan daha fazla zaman harcamaniza neden olsa da, bebeginizin su anda ve ilerde daha mutlu ve huzurlu bir insan olmasini saglayacaktir.
Eger çocugunuz gece uyandigi zamanlarda sizden yakin ilgi görmeye alistiysa, onu yavas yavas bu durumdan vazgeçirmeye baslayin. Örnegin gece uyandigi saatlerde rahatlatmak amaciyla onu sütle beslemek yerine, sadece su verin ya da hiçbirsey vermeden tekrar uyutmaya çalisin. Geceleri uyandiginda isigi yakip onunla oynamaya alistirdiysaniz, buna devam etmeyin. Isigi yakmadan, onu kucaginiza almadan sadece konusarak rahatlatmaya çalisin.
Alistigi uyku rutinlerinde bir degisim çocugunuzda uyku problemine yol açabilir (örnegin odasinin ya da yataginin degismesi veya mutlaka birlikte uyudugu ve sevdigi bir oyuncak hayvaninin kaybolmasi gibi). 12-14. aylar arasinda bebekler aktif olarak rüya görmeye baslarlar, bu da onun saskinlikla ya da korkuyla uykusundan uyanmasina sebep olabilir.
Bu period anne ve babalar için gerçekten zor, stresli ve yorucu olabilir. Ancak uyku egitimi konusunda sabirli ve istikrarli davranirsaniz, bir süre sonra olumlu sonuçlarini almaya baslayacak ve yasadiginiz zorluklari unutacaksiniz. 
         

18-24 ay arasi Bebeginiz artik gece 10-12 saat, aksamüstleri ise bir kez 1.5-3 saatlik uyku ihtiyaci duyar. Bazi bebekler ise 2 yasina kadar günde iki kez gündüz uykusu uyuma ihtiyaci duyarlar ve sizin bebeginiz de onlardan biri ise onunla savasmayin, uyumasina izin verin.
Bu yasta bebeginizin hala kötü uyku aliskanliklari varsa bunlari degistirmeye çalisin. Bebeginiz hala sallanarak, kucakta veya ninni ile uyuyorsa artik bunlari degistirmenin zamani gelmistir. Bebeginiz bu aktiviteler olmadan uyuyamiyorsa size bagimli demektir ve gece de uyaninca size ihtiyaç duyacaktir. Uzmanlar söyle bir örnek veriyor; siz yataginizda yastiginiza basinizi koyup uyursunuz. Gecenin bir vakti uyanip yastiginizin basinizin altindan alinmis oldugunu görseniz ne yapardiniz? Ayni sekilde bebeginiz örnegin gece uykuya hep müzik CD'si dinleyerek daliyor ise gece yarisi uyanip müzigi duyamayinca ne oldugunu düsünür ve yeniden uykuya dalmakta güçlük çekebilir. Bunu engellemek için bebeginizi uykusu geldiginde henüz tam uyumamisken yatagina yatirip kendi kendine uyumasi için yalniz birakmak gereklidir.

• Bebeginize kabul edebilecegi seçenekler sunun
Bu günlerde çocugunuz yeni kesfettigi bagimsizliginin limitlerini test etmeye baslar ve etrafindaki dünyayi kendisi kontrol etmek ister. Gece uykusu için savasma süresini kisaltmak için bebeginize gece uykusu rutininde seçim yapmasi sansi verebilirsiniz, örnegin hangi masali dinlemek istedigi, hangi pijamayi giymek istedigine karar vermesi gibi. Buradaki trik çocugunuza yüzlerce ihtimal yerine sizinde uygun bulacaginiz birkaç seçenek vermektir. Örnegin çocugunuza "yatmak istermisin?" diye sormak yerine, çünkü alacaginiz cevap büyük ihtimalle hayir olacaktir, "simdi mi yoksa bes dakika sonra mi yatmak istersin?" seklinde sorabilirsiniz. Hala karari o vermis olacak ancak her iki seçenekte de sizin istediginiz olacaktir.

• Muhtemel sorunlar
Bu yaslardaki çocuklarda en sik görülen problemler uykuya dalma güçlügü ve sik gece uyanmalaridir. Bu yas grubunda bir sorun daha olabilir. 18-24 aylar arasinda herhangi bir zamanda çocuklar yataklarinin parmakliklarina tirmanmaya çalisabilir ve düsme riski ile karsi karsiya kalabilirler. Bu durum bebeginizi artik daha büyük yataga almaniz anlamina gelmez.
Bu durumda ne yapilabilir? Yatagi alçaltilabilir, yatakta parmakliklara tirmanmasina destek olabilecek oyuncaklar varsa bunlar yataktan çikartilabilir. Eger çocugunuz bir kez parmakliga tirmanip düstü ve siz çok ilgi gösterip onu kendi yataginiza aldiysaniz tekrara yatagina geri götürdügünüzde ayni ilgiye ulasmak amaci ile yaniden tirmanmayi göze alabilir. Bunun yerine sakin ve dogal olup, ciddi bir sekilde tirmanmamasi gerektigini söylemeniz ve onu yeniden yatagina yatirmaniz gerekir. Ne yapmamasi gerektigini çabuk ögrenecektir.
Bebeginizi yatagina yatirdiginizda onun sizi göremeyecegi bir yerden onu izleyip yatagin parmakliklarina tirmanmaya çalistigini gördügünüzde hemen uyarin. Bunu birkaç kez yaptiktan sonra yeniden denemeyecektir.

Çocugunuzun parmakliklara tirmanmamasini saglayamiyorsaniz o zaman yatagin etrafini güvenli hale getirmeye çalisin. Yatagin etrafina yastiklar yerlestirebilirsiniz ve yatak etrafinda bebeginiz üzerine düserse yaralanmasina neden olabilecek sert ve sivri oyuncaklar ve cisimleri uzaklastirin. Her kosulda parmakliga tirmaniyorsa parmakligi alçaltin. Yani tirmanmasini engelleyemiyorsaniz en azindan yaralanmasini engelleyin.

Onu yenemiyorsaniz onun tarafina geçin!


24-36 ay arasi Iki üç yaslar arasi çocuklar gece 11 saat uyku ve aksamüstleri 1.5-2 saatlik uykuya ihtiyaç duyar. Bu yas grubu çocuklarin çogu aksam 7-9 arasi uyur ve sabah 6:30-8 arasi uyanir. Yani artik sizin uyku düzeninize artik hemen hemen yakindir. Hala sizden daha fazla hafif uyku dönemine sahiptir ve bu 4 yasina kadar böyle devam eder. Bir uyku döneminden digerine sizden daha fazla geçecegi için yine sizden daha fazla uyanir. Bu yüzden çocugunuza uyandigi zaman nasil tekrar uykuya dalacagini ögretmeniz gerekir.

Artik çocugunuz parmaklikli yataktan çikabilecek kadar büyümüstür. Hele birde ikinci kez hamile iseniz dogum yapmadan 6-8 hafta önce çocugunuzu normal yataga geçirmelisiniz. Yeni bebegi parmaklikli yataga getirmeden bir süre önce büyük çocugunuz yatagina alismis olmalidir. Eger çocugunuz direnç gösteriyorsa bebek 3-4 aylik olana kadar parmaklikli yatagi büyük çocugunuza birakabilirsiniz. Çocugunuz alistiktan sonra bebegi yataga alirsiniz.

Çocugunuzun yeni taleplerini tahmin edip gece uykusu rutinine eklemek
Yeni bir hikaye, sarki, bir bardak su gibi makul ve gerçekçi yeni talepler gece uykusu rutininne eklenebilir. Ancak çocugunuz sadece bir isteginin  yerine getirilecegini bilmelidir, daha fazlasinin degil. Çocugunuz isteginin yapildigini görmeli ancak bunun sizin limitleriniz dahilinde oldugunu kavramalidir..

Çocugunuza her zaman sicak bir iyi geceler öpücügü vermeyi unutmayin
Çocugunuz normal yataga geçtikten sonra daha sik kalkmaya baslarsa onu yavas ve sakin bir sekilde yatagina götürüp ciddi bir sekilde "iyi geceler" diyebilirsiniz. Bu yaslarda yatmaya karsi direnç oldukça sik görülen bir durumdur ve bu yaslardaki çocuklarin hiçbiri isteyerek yatmaz.

Karanliktan korkma, yatagin altinda canavarlar olmasi ve sizden uzak kalmak istememesi sik görülen problemlerdir. Çok endiselenmeyin. Korku çocugunuzun normal gelisiminin bir parçasidir. Eger geceleri kabus görüp uyaniyorsa hemen yanina gidin rüyasi hakkinda konusup onu rahatlatmaya çalisin. Eger rüyalari devam ederse günlük hayatinizin içinde buna kaynak olabilecek problemleri bulmaya çalisin. Eger gerçekten çok korkarak uyaniyor ve kolay kolay sakinlesemiyorsa onu arada bir yataginiza almanizda bir sakinca yoktur.

Bebegim gece boyunca huzurla uyurken simdi  uyumuyor ve sik sik uyaniyor. Neden olabilir?
Bebeginizin uyku aliskanligi degisti ise ve geceleri huzursuzlaniyor ve sürekli uyaniyorsa bunun pek çok sebebi olabilir;

Dis çikarma; Disetlerinde hafif agri ve kasinma, huzursuzluk bebegin normal düzenini geçici olarak bozabilir.

Büyümenin kilometre taslari; Bebeginiz büyüdükçe daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyabilecektir. Eger bebeginizi artik geceleri beslemiyorsaniz ebeveynlerden biri mutlaka bebegin odasina gidip onu rahatlatmalidir.
Bebeginiz gelisimiyle birlikte önemli adimlar atmissa ve bunun için büyük çaba harciyorsa     -kendini çekerek ayaga kalkmaya çalismak, yürümek gibi-bu basarinin mutlulugu ile uyanik kalmak isteyebilir. Uykudan uyanip bu yeni becerilerini denemek isteyebilir, bu durumda onu yatagindan almadan rahatlatip uyumasi için huzurlu ortam yaratmaya çalisin.

Kulak enfeksiyonlari; bebeginiz bagirarak agliyorsa, kulagini çekistiriyorsa, kendini arkaya atarak agliyorsa ve avutulamiyorsa bebeginizde kulak enfeksiyonu olabilir. Bu durumda bebeginize uyku düzeni oturtmak amaci ile sikinti çektirmenin anlami yoktur. Bu durumda  doktorunuzu aramanizda büyük yarar vardir.

Ayrilmaya karsi veya diger huzursuzluklar; Çok hareketli bir günden sonra örnegin yolculuk, yeni bir bakicinin baslamasi, annenin ise dönmesi, dadinin izin almasi ve bebegin 9 ayliga yaklasmasi bebegin uykusunun bozulmasina sebep olabilir. Bebeginizin huzursuz oldugunu hissediyorsaniz onu rahatlatmak için iki kat daha çaba gösterin, uyku düzenini rutin hale getirmeye daha dikkat edin, daha fazla sevgi ve sabir ile yaklasin ama hemen her zaman bebeginizin kendi kendine uykuya dalmasini saglamaya çalisin.

Bebeginizi  yataginiza alabilir misiniz?
Hemen her aile herhangi bir zamanda bu deneyimi yasar ve bebegi yataga almanin herkes için daha iyi bir uyku sagladigini kesfeder. Ancak bu durum bazi problemlere sebep olabilir
1. Yatak örtünüzün, yastiklarinizin hafif ve gergin olmasina dikkat edin. Agir, yumusak ve çok kivrimli örtü ve yastiklar bebeginizin hem çok isinmasina hem de yüzünü kapatip nefes almasina engel olabilir.
2. Bebeginizin yatagin kenarlarina girip sikismamasina dikkat edin.
3. Yatarken bebeginizi çok kalin giydirmeyin çünkü sizin vücutlarinizdan yeterince isi alacaktir.
4. Bebegi yastik üzerinde yatirmayin.Hem yuvarlanip yana düsebilir ya da yastigin yumusak kivrimlari nefes yolunu kapatip tehlikeli olabilir.
5. Bir bebekle oyun çocugunu yanyana yatirmayin. Hem yanlislikla bebegi tekmeleyebilir hem de istemeden üzerine yuvarlanip bogulmasina neden olabilir. Eger her iki çocugunuzu da yaniniza almaniz gerekiyorsa mutlaka arada ebeveynlerden biri olmali.
6. Uykunuz çok derinse bebeginizi yataginiza almayin

Bebeginizi o hoslansa bile yüzüstü yatirmayin. Sirtüstü ve yan yatirin. Çünkü yapilan arastirmalarda yüzüstü yatan bebeklerde ani bebek ölümleri görülmüs ve sirtüstü veya yan yatan bebeklerde bu durum söz konusu olmamaktadir. Amerikan Pediatri Akademisi  ailelere bebekleri sirt üstü veya en dogrusu yan yatirmalarini önermektedir. Bebeginizi yastiklarla destekleyerek yan yatarken de rahat uyumasini saglamaniz mümkündür.

Bebekisimleri.com.tr 2010© Tüm Hakları Saklıdır.