bebekresimleri_16 bebekresimleri_22

Rüya Yorumlari
Günlük Burç Yorumlari

Yeni Dogan Bebekler

Yeni Dogan Bebekler

Hafif bebekler: Eger bebegin dogum agirligi 2.5 kg dan daha az ise bu bebekler düsük dogum agirlikli bebekler olarak adlandirilirlar. Bu bebeklerin normal bebeklerden tek farki daha sik beslenmeye ihtiyaçlari olmasidir. Eger bebegin agirligi 2.3 ile 2.5 kg. Arasinda saglikli görünse bile önlem olarak özel bakima alinabilir. Bu bebeklerde en sik görülen sorunlar nefes alma, emme problemleri ve vücut sicakligi sorunlaridir.
Eger bebek 2.3 kg. Altinda bir dogum agirliginda ise özel bakim gereklidir.

Prematüre bebekler: Gebeligin 40. Haftasindan önce dogan birçok bebek düsük dogum agirligina sahiptir.

Ana rahminde birkaç hafta önce çikmak bir takim gelisme basmaklarini atlamak anlamina gelir. 36-38 haftalardan sonra olan dogumlarda genellikle ekstra sicaklik, ekstra oksijen ve sik beslenmekle hallolan sorunlar bulunabilir. Ama daha önce dogan çocuklarda daha çok yadima ihtiyaç vardir. Bu bebekler burunlarindan takilan bir tüple beslenmek zorunda alabilirler. Hatta nefes almasina yardimci olacak bir takim cihazlar da gerekebilir.

Zamanina göre küçük bebekler: Miadina göre küçük bebeklerde rahim içi gelisme geriligi denen ve beklenenden daha az büyüme anlamina gelen bir ifade kullanilir. Bu bebekler ana rahminde 40 hafta kalmalarina karsin dogumda akranlarina göre küçük olabilirler. Bu bebeklere yapilan uygulamada prematüre bebeklere yapilana benzemektedir. Miadina göre küçük bebekler rahimde yeterince beslenememis demektir. Genellikle bebegin "küçük " olmasi gelecekte sorunlari olacagi anlamina gelmez. Rahim içi gelisme geriliginin fetusun kalori ihtiyacini azaltan bir koruma mekanizmasi oldugu düsünülmektedir.

 

ILK MUAYENE Dogumdan 24 saat sonra bebek tibbi bir kontrolden geçirilir. Bu muayenenin ailenin yaninda yapilmasinin aileyi tatmin emektedir. Bu muayenede sirasiyla bebegin kilosu, ve vücut ölçümleri (bas çevresi,boyu) yapilmaktadir. Sonra sirasiyla kalp ve akcigerleri dinlenmekte, iç organlarinin elle muayenesi yapilmaktadir. Ayaklari, bacak boyu, kalça çikigi muayenesi ayrica yapilmaktadir. Daha sonra erkek çocuklarda testislerin yerinde olup olmadigi kontrol edilmektedir. En sonda bebegin omurgasi ve makati kontrol edilmektedir. Bu muayene sirasinda merak edilen her soru sorulmalidir.

 

YENI DOGAN BEBEKTEKI ALISILMADIK ANCAK NORMAL OLAN DURUMLAR:Deri: Yeni doganin derisini rengi pembe-kirmizidir. Bu derinin inceliginden kaynaklanmaktadir.
Renk degisimi: Bebegin kan dolasimi henüz çok düzenli olmadigindan elleri ve ayaklari mavi-mor görünebilir.
Noktalar(spot): Genellikle burun çevresinde görülen beyaz noktalar henüz tam olarak çalismayan ter bezlerinden kaynaklanmaktadir. Bu birkaç hafta kalabilir. Yine yüzde kirmazi plakalar halinde olan döküntüye "toksik eritem" olarak adlandirilir ve tedavi gerekmeden kendiliginden düzelir.
Mavi yamalar: Bunlar mongol lekeleri olarak ta bilinir ve deri altinda mavi pigmenti n geçici birikiminden kaynaklanir.
Soyulma: Ilk günlerde bebegin derisi soyulabilir. Bu özellikle avuç içi ve ayaklarda görülür. Bu hafif nemlendiriciler ile çözümlenebilir.
Saç: Bebeklerin saç miktari çok farkli olabilir. Ama genellikle dogum sirasindaki saçlar dökülür. Vücuttaki siyah tüyler ise zamanla dökülür.
Konak (saçli derideki kepek benzeri birikim) :
Bu da deri soyulmasinin bir türüdür ve temizlikle bir ilgisi yoktur

BAS
Biçimi: Bebegin basi dogum sirasindaki travmalara uygun olarak degisik bir sekilde görülebilir. Bu kafanin hasarlandigi anlamina gelmez.
Bingildaklar: Bunlar henüz kafa kemiklerinin birlesmedigi yerlerdir. Bingildaklar saglam bir zar ile kaplidirlar ve normal temas ile hasar görmezler. Bazen nabiz atisi seklinde bingildakta hareketlenme olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Eger bingildak içeri basik görünüyorsa bebegin nispeten susuz kaldiginin bir bulgusu olabilir. Eger bingildak disari dogru çikik ve bebek aglamiyorsa, bu bir hastalik göstergesi olabilir ve doktora görünmek gereklidir.

GÖZLER
Sasilik: Ilk günlerde olan sasilik normaldir. Bebek gözlerini hareket ettirirler. Ak onlari kontrol edinceye kadar gözleri kayabilir. Bu durum 6. Ayda düzelir. Ancak sabit bir sasilik varsa doktora görünmek gereklidir.

KULAKLAR
Akinti: Kulak yolu kendi ürettigi balmumu benzeri bir salgiyla kendi kendini temizler. Ancak bu salgi ile iltihap akintisinin karistirilmamasi önemlidir.
Agiz: Bebegin dili altindaki doku nedeniyle eriskinlere göre daha hareketsizdir. Bu dilin hareket etmedigi kanaatini dogurabilir. Bu zamanla düzelir. Ve gerçekten bagli dil olarak adlandirilan durum az görülen bir durumdur. Ilk yas günüde dil tamamen hareket etmelidir.
Üst dudaktaki kabarciklar: Bunlar emme sonucunda olusan kabarciklardir ve bebek emdigi sürece görülebilirler.
Beyaz dil: Yalnizca anne sütüyle beslenen bebeklerin dilinin beyaz olmasi normal bir durumdur.
Sivi dolu keseler: bunlar damakta görülebilen zararsiz kistlerdir.
Memeler: Yeni dogan kiz ve erkek bebeklerde memelerin siskin olmasi hormonlara bagli bir durumdur ve dogumdan 3-5 gün içinde belli olurlar. Bazen az miktarda süt benzeri salgi da gelebilir. Bunun kesinlikle sikilmamasi gereklidir.

KARIN
Karin fitigi: Göbek deligine yakin ve bebek agladiginda belli olan bir siskinlik normal degildir. Ancak bu durum yaygindir. Bunlarin az bir kisminda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur ve çogu 1 yil içinde kendiliginden geçer.
Cinsel organlar: Erkek ve kiz bebeklerin cinsel organlari hormonlar etkisiyle büyük görünebilir. Cinsel organlarda kizariklik, sekil degisiklikleri bulunabilir bunlar ilk muayene sirasinda doktor tarafindan kontrol edilecektir ancak bu sirada merak edilen her sey doktora sorulmalidir.
Inmemis testis: Erkek çocuklarin testisleri karin içinde gelisir ve torbaya dogum öncesinde inerler. Eger ilk muayene sirasinda doktor torba içinde testisleri hissetmezse bu her zaman inmemis testis anlamina gelmez testisler hareketli-retraktil- de olabilirler. Eger testis gerçekten inmemisse gerekli tibbi müdahale zaman içinde yapilacaktir.
Kapali sünnet derisi-fimozis: Yeni doganlarin sünnet derisi genellikle sikidir. Sünnet derisi geri çekilemez çünkü bu yasta elastik degildir.
Katran renkli diski:
Mekonyum:
bu siyah-yesil renkte yapiskan olan diski bebegin ilk diskisidir. Ilk gün bu diskinin gelmemesi doktora söylenmelidir.
Diskida kan: Nadiren bebegin diskisinda kan görülebilir. Bu dogum sirasinda olan kanamanin yutulmasindan kaynaklanmaktadir. Ancak bezin doktora gösterilmesi gerekebilir.
Kirmizi idrar: Çok erken gelen idrar kirmizi renkli ürat kristalleri içerebilir. Benzer sekilde bezin doktora gerekebilir.
Sik idrar: Bebeginiz 24 saat içinde 30 kereye kadar idrar yapabilir. Anormal olan 4-6 saat boyunca idrarini yapmamasidir.
Vajinal kanama: Kiz bebeklerde çok az miktarda vajinal kanama görülebilir, bu annenin hormonlarindan kaynaklanmaktadir.
Vajinal akinti: Berrak veya beyaz renkli bir vajinal akinti normaldir ve birkaç gün içinde kesilir.
Burun akintisi: Az miktarda burun akintisi normaldir ve bebegin soguk aldigi anlamina gelmez.
Gözyasi: Bir çok bebek 4-6 haftalik oluncaya kadar gözyasi dökmeden aglarlar. Bu da normaldir.
Terleme: Bebeklerin isiyi alip kaybettikleri yerleri baslaridir. Bazi bebeklerin boyunlarinda da terleme olabilir.
Kusma: beslendikten sonra bir miktar kusma normaldir.

 

BEBEGI TUTMA VE TASIMA Yeni dogan bebeklerin düsürülme korkusu içgüdüsel olarak bulunmaktadir. Henüz basini tutamayan bir bebegin basi desteklenemediginde basi arkaya düsecek ve bebek iç güdülerinden gelen korkuyu yasayacaktir. Bebek her kucaga alindiginda onun bütün vücudunu destekleyecek sekilde tutmak gereklidir. Onu kendinizi belli etmeden kucaklamaniz onu yalnizca korkutacaktir.

 

GIYIM: Bazi bebekler giyinmekten ve bezlenmekten hoslanmaz. Bunlarin baslica sebepleri sunlardir:

• Soguk bir yüzeye vücutlarinin temas etmesi çiplak derilerinin havayla temas etmesi
• Kiyafetlerin baslarinin üzerinden çikarilmasi
• Ayaklarinin havada tutulmasi

Deneyler çevre sicakligi 29 derece civarina geldiginde vücudun sicaklik üretimini durdurdugunu göstermektedir. Buna göre normal dogum agirligindaki bir bebegin giyimi bulundugu ortamin sicakligina göre çabuk degisebilir olmalidir.
Bebegin asil isi kaybi basindan olmaktadir. Buna göre basi korunmalidir.
Derin uykuda bebek soguga daha duyarli olmaktadir. Derin uykuda bebek arada sirada kontrol edilmelidir. Bebegin üsüdügünün belirtileri: nefes alma hizi artar. Huzursuzdur.
Bebek daha çok üsüdükçe daha sakinlesir. Ve bu halde onu sarmak içerideki soguk kiyafetlerin izolasyonuna ve bebegin daha çok üsümesine yol açar. Bu durumda bebek sicak bir ortamda soyulmali ve kiyafetleri degistirilmelidir. Fazla sicakliginin farkinda olun.
Yazin bebeklerin kiyafetlerinin pamuklu olmasina özen gösterin. Sentetik kiyafetlerden kaçinin. Eger bebek çiplak iken mutluysa ortam müsaitse birakin çiplak kalsin. Disarida ise günesten koruyun.BEBEGIN TEMIZLIGI Bebeklerin altlari disinda sik temizlenmeye ihtiyaci yoktur. Genellikle kordon düsünceye kadar bebegin yikanmamasi önerilir. Banyo yerine vücudunu islak bezle silebilirsiniz. Bu sirada burun ve kulaklara kulak temizleme çöpü sokmayiniz.

Idrar ve kaka aliskanliklari: Bebegin ilk kakasi siyah-yesil renkli katran kivamindadir ve mekonyum olarak adlandirilir. Eger ilk gün kaka yapmamissa doktor haberdar edilmelidir.
Kakanin degismesi: Mekonyum sonrasi kaka kahverengi-yesil yari sivi ve içinde kati parçalar bulunan bir haldedir. Eger kaka sizi endiselendiriyorsa bezi alin ve doktoruna sorun.

Kaka aliskanliginin oturmasi: Anne sütü alan bebeklerin kakasi sari macun kivaminda olur. Fakat bazen yesil renkli ve sivi olabilir. Önemli olan bebegin genel durumudur kakasinin degisimi çok önemli degildir. Hazir mama alan bebeklerin kakasi daha fazla ve daha yogundur.

Kabizlik: Biberon alan bebekler günde birkaç kez kaka yaparlar ancak meme alan bebekler birkaç gün kaka yapmadan geçirebilirler. Biberon alan bir bebek iki günde bir kaka yapiyorsa bunun sebebi genellikle suyu az içmesidir

Ishal: Biberon alan bebekte ishal baslarsa doktora görünmek gerekir eger eslik eden kusma da varsa acil muayene gereklidir. Gastroenterit denilen sindirim yollarinin iltihabi küçük bebekler için tehlikeli olabilir. Ancak ishallerin çogu iltihaptan degil yiyeceklerdendir.

Renk degisiklikleri: Kati gidaya baslamadan önce verilen bazi gidalar kakanin renk degisikligine yol açar.

Idrar: Önemli olan idrari ne kadar sik yaptigi degil yapmadigi önemlidir. Birkaç saatlik kuru kalan bebegi dikkatle izlemek gerekir. Aglama ve sakinlestirme bebekler agladiginda genellikle bunun bir sebebi vardir.

 

EN SIK AGLAMA SEBEPLERI

Açlik: en sik aglama sebebi açliktir. Bebek aç oldugunda onu yalnizca süt susturabilir.

Fazla uyari, korku: Çevrelerindeki hizli degisimlerde bebekleri korkutabilir.

Zamanlama hatasi: Bebek karni tok, uykusunu almisken hosuna giden hareketler, uykudan hemen önce çok rahatsiz edici olabilirler. Ayni sekilde biberon deliginin degisimi bile bebegi huzursuz edebilir.

Üstünün çikarilmasi: Bebek derisinin kumas ile temasinin kaybettigi zaman bile huzursuz olabilir. Ayrica basindan çikarilan bir giyecek de bebegi huzursuz edebilir.

Irkilme: Bebek uykuya dalarken irkilebilir. Bu irkilme bile bebegi aglatabilir.

Fiziksel temasin kalkmasi: Bebekler kucaktan birakildiginda aglayabilirler ve tekrar kucaga alindiginda tekrar susarlar. Bu sakinlesme fiziksel temastan kaynaklanir.

Bazen bebeklerin neden agladigi anlasilamaz. Bu durumda bazi tedbirler almak faydali olabilir. Bunlar:Ninni söyleme, emzik veya hafif isitmak ile olabilir.

Kolik nedir: Bebek günün ayni saatlerinde (genellikle aksam) aglamaya basliyorsa, alinan her tedbir onu yalnizca birkaç dakika sakinlestiriyorsa bebek "kolikli" olabilir. Bebeginizde infantil kolik varsa;

• aksam veya gece beslenme sonrasi siddetli sekilde aglamaya baslar
• aglamaya çiglik atma eslik eder, sanki bir yeri aciyor gibidir.
• yapilan her sey onu yalnizca birkaç dakika sakinlestirir. Birkaç dakika sonra aglama ve çiglik tekrar baslar.
• bebek bu aglama nöbetleri arasinda tamamen sakin degildir. Hala hiçkirmakta ve titremektedir.
• bütün bu olay birkaç saat sürer ve geçer. Gece genellikle bir problem yoktur
• ayni olay genellikle her gün tekrar eder ve ertesi gün ayni saate kadar bir problem yasanmaz.

Bu bulgular varsa bebekte "infantil kolik " vardir veya baska bir tanimla bebek koliklidir.Infantil kolikin sebebi bilinmemektedir. Eger sebep ararsaniz kafaniz daha fazla karisacaktir. Bebekte organik bir problem yoktur. Her aglayan bebekte infantil kolik yoktur.

Infantil kolikin tedavisi: maalesef yoktur. Bu durumdaki bebekleri olan ailelerle konusmak, hangi davranisin bebegi rahat ettirdigini bulmak, kolik sirasinda nöbetlese bebege bakmak, yürüyüse çikarmak,bazen kendi haline birakmak, faydali olabilir. Kolik genellikle 6. Aydan sonra kesilir ancak 12 aya kadar da sürebilir. Unutmayin kolik çocugunuza zarar vermez.

Dis çikarma: Bebekler genellikle 6. Ay civarinda ilk dislerini çikaririlar. Ilk çikan dis önde ve alttadir bir çok bebekte dis çikarma geç baslar. Bu çocugun geç kaldigi anlamina gelmez. Ama bazi bebeklerde ilk dis 4. Ayda da çikabilir. Dis çikarma çocugu halsiz düsürüp, atesinin çikmasina yol açar. 6. Ayinda damagini kasiyan, halsiz, atesi bulunan bir bebek dis çikariyor demektir. Ama bebegin dis çikarmasi tibbi muayeneden ihmal edilecegi anlamina gelmemelidir. Dis çikarma sirasinda ates 38 derecenin üstüne çikmaz, havale geçirilmez, kusma ve ishal olmaz. Bunlari göz önünde tutmak gereklidir. Bunlar baska hastaliklarin belirtileridir ve bir doktora görünmek gereklidir.

Isilik: Isilik, hafif kirmiziliktan cerahatli iltihaba kadar degisen görüntülerde olabilir. Erken dönemde hafif kirmizilikla baslar, ama ileri dönemlerinde iltihapli hale dönüsebilir. Isilik, bebegin altini silerken kullanilan bezlerin yapildigi maddelere karsi alerjiden oldugu gibi idrarin asitliginden de kaynaklanabilir. Veya her ikisi birden de olabilir. Çözüm basittir. Ilik su en iyi çözümdür. Bebek her altini kirlettiginde alti hemen temizlenmedir. Mümkün oldugunda altini açik birakin ve bu halde tutun.


 
EMZIK ALISKANLIGIAvantajlar:
• eger bebeginiz emzik emmeyi seviyorsa ve rahatsiz oldugunda emzigi verin bu bebegi sakinlestirecektir.
• eger bebek uyudugunda emzik agzinda kaliyorsa, bebek uyaninca tekrar emecek ve uykuya tekrar dalacaktir.
• bebek emzik emiyorsa büyük ihtimalle parmagini emmeyecektir.

Dezavantajlar:

• bebek bir kez alistiginda emziksiz yapamaz. Yillar boyunca kullanabilir ve birakmakta zorlanir.
• emzik genellikle derin uykuda düser. Bebek uyaninca emzigi tekrar emmek ister. Bu da onu uyandirir.
• uyanikken emzigi emen bebek ses çikarmayi azaltir. Ve oyuncaklari agziyla kesfetmeyi erteler.
• her seferinde temizleyemiyorsaniz emzikler hijyenik degildirler.

Bebekisimleri.com.tr 2010© Tüm Hakları Saklıdır.