bebekresimleri_33 bebekresimleri_70

Rüya Yorumlari
Günlük Burç Yorumlari

Yenidoganin ilk günleri

Yenidoganin ilk günleri

 
Bebek hemen kilo almaz...

Zamaninda dogan, normal bir yeni doganin ortalama agirligi 3500 gm dir. Normal bebeklerin % 95'i 2500 ile 4250 gm arasinda bulunur. 2500 gm altindaki bebekler dogum haftalarina göre olmalari gerekenden düsük agirlikli bebekler olarak kabul edilirler ve bu bebeklerin enerji depolari yeterli olmadigi için erken beslenmeleri çok önemlidir. Bebeklerin dogum kilolari Anne'lerin vücut yapilari ile de iliskili bulunmustur. Iri yapili Anne'lerin bebekleri genellikle daha kilolu dogmaktadir. Hayatin ilk 3-5 gününde zamaninda dogmus bebekler dogum agirliklarinin % 5 kadarini kaybederler, ve 8-12. günlerde dogum kilolarina ulasirlar. Bu kayip normal kabul edilmekle beraber erken ve yeterli beslenmenin baslatilmasi ile kayip azalmaktadir. Bebekler bundan sonra ilk aylar genellikle günde 20-40gm kadar kilo alirlar.

Zamaninda dogan bir bebegin ortalama boyu 50 cm, bas çevresi ise 35 cm dir. Bebeklerin %97 'sinin bas çevresi 33-37 cm arasinda bulunur . Bas çevresinin normalin altinda kalmasi, beyin gelisiminde gerilik, asiri büyümesi ise beyin bosluklarinda normalden fazla beyin omurilik sivisinin toplanmasina isaret eder. Bu nedenle bas çevresi ölçümleri boy ve kilo ile beraber ilk yil her ay düzenli olarak yapilmalidir.

 

Yeni doganin görünümü..

Yeni dogan bebegin cildi dogumdan hemen sonra kirmizimsi mavi renktedir, bir kaç saat içerisinde kirmizi-pembe renge döner. El ve ayaklarin ise ilk gün içinde mor olmasi anormal sayilmaz, bununla birlikte el ve ayaklarin belirgin mor ve soguk olmasi durumunda bebegin vücut isisi kontrol edilmeli ve uygun ortam isisi saglanmalidir. Yeni dogan bebegin derisi verniks kazeoza denilen yag tabakasi ile örtülüdür. Bu yag tabakasi hem bebegin isi kontrolünü saglamaya yardim eder hemde deriyi dis etkilerden korur. Bu nedenle yüz bölgesi disindakiler silinmemeli, verniksin bir iki gün içerisinde kendiliginden kaybolmasi beklenmelidir.

Bebeginizi gün isiginda inceleyin...

Yeni doganda hastalik belirtisi olabilecek morarma, döküntü, daha sonra ayrintili olarak sözünü edecegimiz sarilik ancak bebegin cildinin gün isigi veya aydinlik ortamda gözlenmesi ile fark edilebilir. Bu nedenle anne bebegini iyi isik alan bir ortamda günde birkaç kez gözlemelidir.

Yeni dogan bebekte bas kemiklerinin üst üste binmesi ve kafa kemiklerinin yumusak olusuna bagli olarak basta sekil bozukluklari normaldir ve bir kaç gün içerisinde düzelir.

 
Yenidogan ne görür, ne duyar?

Yenidogan bebegin duyu organlari genellikle iyi gelismistir. Görme yetenegi dogumdan itibaren vardir. Bebek parlak isikta gözlerini kapar. Bazen göz hareketleri düzenli degildir ve sasilik gözlenebilir. Ancak kayma sabit ise bu durum normal kabul edilmemeli ve göz hastaliklari uzmanina basvurulmalidir. 1-2 haftalik bebek esyayi kisa süreli ve ancak 45-90 derece kadar takip etmeye baslar.

Bebegin isitme duyusu ise sesli uyariya bebegin siçrayarak, aglayarak cevap vermesi veya emmekte olan bir bebegin emmeye ara vermesi ile anlasilabilir.

Saglikli bir yeni doganin solunumu düzenlidir. Inleme, hirilti, morarma hastalik belirtisi olabilir ve bir çocuk hekimince kontrolü gerektirir.

Meme bölgesinde siklikla gözlenen sislikler normaldir ve bir kaç haftada kendiliginden geriler. Ovulmamali ve sikilmamalidir.

 
Ilk diskilama, ilk idrar...

Bebegin diskisini ilk 48 saat içerisinde yapmasi beklenir. Bebeklerin bir çogu mekonyum denilen koyu yesil yapiskan diskiyi ilk 24 saat içinde yapar. Anne sütü alan bebegin diskisi 3-4. günlerde parlak, altin sarisi renge dönüsür. Diskilama sayisi bebekten bebege degiskenlik gösterir. Günde 8-10 kez diskilayan bebekle gün asiri diskilayan bebek normal gelisem gösterebilir. Anne sütü alan bebeklerin çogu diskilarinda küçük beyaz gida parçaciklar bulunan diski yaparlar. Bebeklerin bir çogu ilk 24 saat içerisinde idrar yaparlar. Yenidogan döneminde idrardaki ürat kristallerine bagli olarak bezde turucu pembe renkli leke görülebilir bu endise duyulacak bir durum degildir bir süre sonra kaybolur.

 
Yenidoganda cinsel organlar...

Zamaninda dogan erkek bebeklerin büyük çogunlugunda yumurtaliklar torbalara inmistir. Ancak % 2-10 kadarinda inmemis bulunabilir . Birinci yil sonunda hala inmemis ise çocuk cerrahina basvurulmalidir. Ilk 3-4 ayda torbalarda, fazla sivi toplanmasina bagli sislik normal kabul edilir. Çogu zaman kendiliginden düzelir. Devam ederse doktora bas vurulmalidir. Sünnet derisinin dar olmasi normaldir ve eger bebek idrar yapmakta güçlük çekmiyorsa deriyi zorlamamak gerekir.

Kiz bebeklerde vaginadan koyu, beyaz bir akintinin gelir. Bu durum bazen 1-2 hafta sürer. Bazende anneden geçen hormonlara bagli olarak az miktarda kanli akinti görülebilir. Bu kanama bir hastalik belirtisi degildir

Çocuk hekimi bebekte kalça çikigi kontrolü yapar. Kalça gelisiminin normal olabilmesi için kundak yapilmamali ve genis ara bezi kullanilmalidir.

YENI DOGAN DÖNEMINDE SIK KARSILASILAN SORUNLAR

 

Yeni dogan sariligi nedir?

Yeni doganda sarilik, en sik karsilasilan sorunlardan biridir. Ilk hafta içinde zamaninda dogmus bebeklerin % 50 sinde, erken dogan bebeklerin %85 inde sarilik ortaya çikar. Yeni doganda sariligin nedeni bebegin kaninda bilirübin denen bir maddenin fazlalasmasidir

 
Bebek kanindaki bilüribin nereden gelir?

Kanda yasam süresini dolduran alyuvarlar parçalanir, ortaya bazi maddeler çikar . Bunlarin basinda bilüribin vardir. Bu madde karacigerde bir takim islemlerden geçtikten sonra safra araciligi ile bagirsaklara geçer ve diski ile atilir. Böylece kanda bilüribin düzeyleri degismez. Yeni doganda bilüribin düzeyleri 2-4 mg/dl kadardir. Bilüribin düzeyi 5mg /dl yi astiginda sarilik fark edilir hale gelir ve ilk olarak göz aklari sararir. Kan bilüribin düzeyleri ile sariligin vücuttaki dagilimi arasinda iyi bir uyum vardir. Bilüribin 5-8m/dl oldugunda sarilik bas ve boyundadir, 8-10mg/dl de gövdenin üst kisminda, 10-13 mg/dl de gövdenin alt kisimlarinda, 13-16 mg/dl de kol ve bacaklarda izlenir. El ve ayaklara kadar inmis sarilikta bilirübinin 20 mg /dl civarinda oldugu düsünülür. Ancak bu degerlendirme klinik deneyim gerektirir ve yanilmalara neden olabilir. Bu nedenle süpheli her durumda laboratuarda kanda bilüribin ölçtürmek en uygunudur.

 
Fizyolojik sarilik nedir?

Yeni dogan bebeklerin bir çogunda bilüribin düzeyleri yükselir. Bu geçici yükselmeye fizyolojik sarilik denir. Yeni doganin alyuvar hücreleri daha kisa ömürlüdür. Karacigerde islemden geçirilecek bilüribin yükü fazladir. Yeni doganin karacigeri de henüz bu bilüribini isleyecek durumda degildir. Böylece fizyolojik sarilik meydana gelir. Erken dogan bebeklerde sarilik daha sik ve siddetli görülür. Fizyolojik sarilik genellikle dogumdan sonraki 2-3. günlerde ortaya çikar ve 7-10 günde kaybolur. Erken dogan bebeklerde sariligin ortaya çikmasi daha geç olurken kaybolmasi da geç olur. Kaybolma en son göz aklarinda olur. Fizyolojik Sarilikta bilüribin düzeyleri zamaninda doganarda 12mg/dlyi, erken doganlarda 15mg/dl yi geçmez.

 

Fizyolojik olmayan (tehlikeli) sariliklar...

En basta kan uyusmazligina bagli sariliklar görülür. Kan hücrelerinin bazi yapisal bozukluklari da sariliga neden olabilir. Yeni dogan sariligi tedavisi mümkün olan bir hastaliktir . Ancak çok fazla artmis bilüribin beyine geçerek kalici harabiyet yaptigindan hekim tarafindan dikkatle izlenmesi gereklidir.

 
Sariligin tedavisi...

Sariligin tedavisi bilüribin yüksekligine yol açan sebebi ortadan kaldirmaya ve beyin harabiyetini önlemeye yöneliktir. Bilüribin düzeylerini belirlenen düzeylerin altinda tutmak için öncelikle bebegin yeterli sivi ve kalori almasini saglamak gerekir.

En sik fototerapi denen isik tedavisi uygulanir. Bu tedavi ile bilüribin, isik etkisi ile vücuttan kolay atilabilen, suda erir hale getirilir. Zamaninda dogan bir bebekte fototerapi bilüribin düzeyi 15mg/dl yi astiginda uygulanir.

Tedavide son basamak kan degisimidir. Kan degisimi genellikle kan düzeyi 20mg/dl yi astiginda uygulanirsa da, kan degisimi için konulan sinirlar bebegin dogum haftasina, dogum kilosuna, sariligin nedenine ve bebekte mevcut ilave hastaliklarin varligina bagli olarak degismektedir.

Kusma ve Gaz Sancilari...

Bebeklerin bir çogu meme emerken bir miktar hava yutarlar. Karinda emilen sütle beraber sislik meydana getiren bu durum bebegi rahatsiz eder. Çogu bebekler siklikla beslenmenin sonunda rahatça gaz çikarir. Çogu bebek gaz çikarma sirasinda emdikleri sütün bir kismini çikarir. Bu bir hastalik belirtisi degildir. Beslenmeden bir süre sonra peynir kesigi gibi olan kusmalarinda, eger bebek saglikli ise ve kilo aliminda sorun yok ise üzerinde durulmamalidir.

Tehlike isaretleri...

Bebek çok fazla ve sürekli kusuyorsa, kilo alimi yeterli degilse ve bebekte kusma ile beraber baska olagan disi belirti var ise doktora basvurulmalidir. Özellikle 2-3 haftadan sonra fiskirir gibi bol kusmalar mide ile oniki parmak bagirsagi arasinda tikaniklik belirtisi olabilir. Her yasta bebek için yesil safrali kusma barsak tikanikligina bagli olabilir. Ates ile beraber kusma ve beslenme güçlügü infeksiyon hastaliginda görülebilir. dogustan bazi hastaliklarinda ilk belirtileri kusma olabilir. Özetlenecek olursa çogu kez kusma, hastalik belirtisi olmaksizin bir süre sonra azalmaktadir. Ancak çok kusan bebekler doktor gözetimi altinda olmalidir.

 
Bebegin Yatisi...

Bebegi daima sirtüstü yatirin. Karin üstü yatirilan bebeklerde ani besik ölümü denilen aci olayla karsilasma olasiligi vardir. Yatak odasinin sicakligi 18-20 derece olmalidir. Ince hafif battaniyelerle bebegin isisi ayarlanabilir.

Bebekisimleri.com.tr 2010© Tüm Hakları Saklıdır.